Owoce i warzywa - czy to jest klucz do sukcesu w diecie dziecka?
Zrównoważona dieta dla dzieci
Każdy rodzic dba o to, aby ich dziecko zdrowo się odżywiało, ale czy wiemy jakie składniki odżywcze i w jakich ilościach są potrzebne do prawidłowego rozwoju?
Przewodnik po zdrowej dziecięcej diecie
Zapewnienie dziecku zbilansowanej diety to dla każdego rodzica nie lada wyzwanie. Dlatego przychodzimy Wam z pomocą i przedstawiamy przepis na zdrową dietę, która wspomaga wzrost i rozwój dzieci, a jednocześnie jest dla nich zachęcająca i pełna smaku. Tak samo jak dorośli, dzieci również potrzebują witamin, minerałów, węglowodanów, białka i tłuszczu, ale w znacznie większej ilości.
- Białko - to ono ma wpływ na wiele ważnych funkcji, w tym wzrostu, rozwoju mózgu i utrzymania silnych kości. Jakie białko podawać dziecku? Zwierzęce - znajdziemy je w chudym mięsie, rybach, jajkach, mleku, jogurcie czy serze. To one zawierają wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów i są uważane za najbardziej wartościowe dla wzrostu. Ważne są także białka roślinne, obecne na przykład w fasoli czy roślinach strączkowych.
- Produkty mleczne - zarówno dzieci w wieku żłobkowym, jak i te starsze ich potrzebują. Są one doskonałym źródłem wapnia i jodu, a także witamin A, D i B12. Znajdziemy je w serach, jogurtach czy mleku.
- Węglowodany - produkty pełnoziarniste, które warto wprowadzić do diety dziecka to np. chleb, kasza czy makaron, ale także orzechy i nasiona, które są źródłem błonnika, minerałów i ważnych, zdrowych tłuszczów.
fot. Motywator dietetyczny
Nie możemy także zapomnieć o innych, jakże ważnych produktach!
- Warzywa i owoce - pięć porcji dziennie to dobry punkt wyjścia. Ich wielkość zależy od wieku naszej pociechy, jej wzrostu i aktywności fizycznej. Istnieje prosta zasada, która może być pomocna na każdym etapie rozwoju. Odpowiednia porcja to tyle owoców lub warzyw, ile zmieści się w dłoni dziecka.
- Dobre tłuszcze - czyli źródło skoncentrowanej energii dla dzieci, które szybko rosną i są bardzo aktywne fizycznie, ale także są potrzebne do wspomagania wchłaniania niektórych witamin, takich jak A, D, E i K. Te niezbędne dla zdrowego układu odpornościowego i prawidłowego funkcjonowania mózgu to kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się w tłustych rybach, orzechach, nasionach i ich olejach.