Dieta dla morsa

Dieta dla morsa

MenWay - Interia

Morsowanie można porównać ze sportem – organizm potrzebuje odpowiedniej dawki energii przed i po wyczerpującej dla organizmu aktywności. Co zatem jeść, by przygotować się na lodowatą kąpiel? Jak przyspieszyć regenerację tuż po?  

Nie tylko morsy w okresie jesienno-zimowym powinny zadbać o swoją dietę. Po co sięgać w tym czasie? Jadłospis powinien obfitować w produkty wzmacniające organizm, takie jak kiszonki, fermentowany nabiał, bogate w przeciwutleniacze warzywa i kwasy omega-3 działające przeciwzapalnie. Organizm skutecznie rozgrzeje imbir, cynamon, kardamon, chili i kurkuma.

Jedzenie przed morsowaniem

Przed wejściem do zimnej wody trzeba zjeść pełnowartościowy, ale lekkostrawny posiłek. Tak ekstremalne warunki nawet u doświadczonych morsów grożą zasłabnięciem czy utratą przytomności. Dlatego też cały czas podkreśla się, aby nie wchodzić do wody na czczo i zawsze być w towarzystwie innych morsów. Głównym makroskładnikiem w posiłku poprzedzającym kąpiel powinny być węglowodany złożone. Znajdziemy je przede wszystkim w pełnoziarnistych produktach zbożowych, ciemnym makaronie, brązowym ryżu i kaszach. Posiłek należy zjeść 1-2 godziny przed morsowaniem, aby organizm zdążył przyswoić niezbędną energię. Dzięki temu dłużej wytrzymamy w wodzie, a po wyjściu szybciej się rozgrzejemy.

Jedzenie po morsowaniu

Regeneracja po morsowaniu trwa kilka godzin. Zaraz po wyjściu z lodowatej wody priorytetem jest rozgrzanie organizmu od środka. W tym celu warto sięgnąć po ciepłą herbatę z miodem i imbirem czy napary ziołowe, np. z kwiatu lipy. Chwilę później przychodzi czas na posiłek. Nie powinien być ciężkostrawny, ponieważ będzie utrudniał i spowalniał procesy regeneracyjne. Białko nie jest niezbędne od razu po morsowaniu. Organizm po tak dużym wydatku energii potrzebuje węglowodanów prostych, które uzupełnią np. owoce. W celu ogrzania organizmu nie można pić alkoholu. W pierwszej chwili po jego wypiciu odczuwamy przypływ ciepła, jednak w dłuższej perspektywie czasu tracimy je, narażając się na wychłodzenie organizmu.

Morsowanie to ostatnimi czasy niezwykle popularna metoda hartowania organizmu. O jej skuteczności rozpisują się specjaliści, a zwolennicy namawiają coraz więcej osób do współudziału w zimnych kąpielach. Czy warto morsować? Przekonajcie się sami!

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Dieta dla sportowców Dieta dla sportowców

Aktywność fizyczna to duży wysiłek dla naszego organizmu. Dl...

Dieta biegacza Dieta biegacza

Jak jeść, żeby dobrze biegać?

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!