Dieta ziemniaczana – czy ziemniaki jednak odchudzają?

Dieta ziemniaczana – czy ziemniaki jednak odchudzają?

Radio ZET Zdrowie

Odwieczny problem miłośników ziemniaków – czy przechodząc na dietę trzeba z nich rezygnować? Czy ziemniaki tuczą? Odpowiedź brzmi: nie. Co więcej, są bardzo sycące, a 100 g to około 70 kcal. Nic więc dziwnego, że powstała dieta ziemniaczana, która jest zadziwiająco skuteczna. Na czym polega?

Frytki, placki, kopytka. Ziemniaki gotowane, pieczone i smażone. Wymieniać można bez końca. Wiele osób uwielbia to popularne warzywo, dlatego nie warto wykluczać go ze swojej diety, nawet w trakcie odchudzania. Jednak czy dieta bazująca na ziemniakach może być zdrowa i skuteczna?

Zasady diety ziemniaczanej

Dieta ziemniaczana trwa od 3 do 5 dni. W trakcie diety można spożywać wyłącznie ziemniaki. W Internecie znajdziemy różne rodzaje diety ziemniaczanej. Autor jednej z nich, Tim Steele, wymienia jej główne zasady:

  • Można jeść tylko gotowane ziemniaki.
  • Dziennie zjada się 0,9–2,3 kg ziemniaków.
  • Nie można używać żadnych dodatków, w tym przypraw.
  • Można używać soli, ale lepiej z niej zrezygnować.
  • Można pić wodę, kawę i herbatę.  
  • Nie zaleca się intensywnych ćwiczeń. Najlepiej spacerować.

Inne warianty diety ziemniaczanej są mniej restrykcyjne. Ziemniaki można piec z ziołami, a w jadłospisie jest miejsce na chudy nabiał, np. jogurt naturalny czy zsiadłe mleko.

fot. Żywienie Medonet

Efekty diety ziemniaczanej

Na efekty stosowania diety ziemniaczanej nie trzeba długo czekać. Trzymając się powyższych zasad można stracić nawet 0,5 kg dziennie. Trzeba jednak pamiętać, że w tak krótkim czasie nie dojdzie do utraty tkanki tłuszczowej. Zgubione kilogramy to przede wszystkim woda.

Chociaż dieta ziemniaczana może być skuteczna, nie jest to rozwiązanie długoterminowe. Ziemniaki zawierają m. in. witaminę C, K, witaminy z grupy B, żelazo, cynk i siarczan, jednak nie dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Po zakończeniu diety ziemniaczanej istnieje duże ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Dieta 5 kęsów Dieta 5 kęsów

Dieta 5 kęsów to idealny sposób na zgubienie zbędnych kilogr...

Dieta baletnicy Dieta baletnicy

Dowiedz się, dlaczego dieta baletnicy może być niebezpieczna...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!