Dieta ziemniaczana – czy ziemniaki jednak odchudzają?
Radio ZET Zdrowie
Odwieczny problem miłośników ziemniaków – czy przechodząc na dietę trzeba z nich rezygnować? Czy ziemniaki tuczą? Odpowiedź brzmi: nie. Co więcej, są bardzo sycące, a 100 g to około 70 kcal. Nic więc dziwnego, że powstała dieta ziemniaczana, która jest zadziwiająco skuteczna. Na czym polega?
Frytki, placki, kopytka. Ziemniaki gotowane, pieczone i smażone. Wymieniać można bez końca. Wiele osób uwielbia to popularne warzywo, dlatego nie warto wykluczać go ze swojej diety, nawet w trakcie odchudzania. Jednak czy dieta bazująca na ziemniakach może być zdrowa i skuteczna?
Zasady diety ziemniaczanej
Dieta ziemniaczana trwa od 3 do 5 dni. W trakcie diety można spożywać wyłącznie ziemniaki. W Internecie znajdziemy różne rodzaje diety ziemniaczanej. Autor jednej z nich, Tim Steele, wymienia jej główne zasady:
- Można jeść tylko gotowane ziemniaki.
- Dziennie zjada się 0,9–2,3 kg ziemniaków.
- Nie można używać żadnych dodatków, w tym przypraw.
- Można używać soli, ale lepiej z niej zrezygnować.
- Można pić wodę, kawę i herbatę.
- Nie zaleca się intensywnych ćwiczeń. Najlepiej spacerować.
Inne warianty diety ziemniaczanej są mniej restrykcyjne. Ziemniaki można piec z ziołami, a w jadłospisie jest miejsce na chudy nabiał, np. jogurt naturalny czy zsiadłe mleko.
fot. Żywienie Medonet
Efekty diety ziemniaczanej
Na efekty stosowania diety ziemniaczanej nie trzeba długo czekać. Trzymając się powyższych zasad można stracić nawet 0,5 kg dziennie. Trzeba jednak pamiętać, że w tak krótkim czasie nie dojdzie do utraty tkanki tłuszczowej. Zgubione kilogramy to przede wszystkim woda.
Chociaż dieta ziemniaczana może być skuteczna, nie jest to rozwiązanie długoterminowe. Ziemniaki zawierają m. in. witaminę C, K, witaminy z grupy B, żelazo, cynk i siarczan, jednak nie dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Po zakończeniu diety ziemniaczanej istnieje duże ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.
Komentarze