Zdrowa dieta
To właśnie ona ma decydujący wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie – od niej zależy kondycja całego organizmu. Dlatego tak ważne jest to, by była ona zdrowa i zbilansowana. Nie każdy jednak wie, jak zdrowo gotować i jakie metody przyrządzania potraw są polecane przez dietetyków.
Jednak sam wybór zdrowych składników oraz dbanie o spożywanie ich w regularnych odstępach może nic nie znaczyć, jeśli poddamy jedzenie niewłaściwej obróbce termicznej – zbyt wysoka temperatura może między innymi zniszczyć wszystkie niezbędne i zdrowe substancje.
Odpowiednie gotowanie
Nikogo chyba nie powinno zdziwić, że przed gotowaniem powinno się uważnie przeczytać etykiety produktów. Nie bez powodu w czasie gotowania wrzucamy warzywa do zimnej wody, a makarony i ryż do wrzątku. Kto jednak wie, że najzdrowiej jest wrzucić mięso do gorącej już wody? Wracając do warzyw: jeśli zanurzymy je we wrzątku na kilka minut, to zminimalizujemy utratę cennych witamin i składników mineralnych. Podobny efekt uzyskamy, jeśli dodamy do nich odrobinę oleju.
Najzdrowszą formą gotowania jest jednak… gotowanie na parze. W ten sposób przygotować możemy większość warzyw, niektórych dań mącznych, a także mięso! Pozwala to na zachowanie wszystkich witamin i minerałów, a większość warzyw nie straci przy tym swojego smaku! Dzieje się tak dlatego, że produkty gotowane są przy pomocy pary, a nie wrzącej wody. Oznacza to, że wszystkie cenne składniki pozostają w jedzeniu, a nie w wodzie, którą najczęściej wylewamy.
Grillowanie na patelni
Wbrew pozorom ta metoda jest dużo zdrowsza od grilla. Przy tradycyjnym grillu na działce tłuszcz przy skapywaniu na węgiel – który niestety zawiera sporo metali ciężkich – sprawia, że wszystkie te szkodliwe substancje wzbijają się w powietrze i osiadają na naszym jedzeniu. Ciekawostka: w jedzeniu z grilla możemy znaleźć podobne związki, co w zanieczyszczonym powietrzu i smogu. Grillowanie na patelni stanowi więc dużo zdrowszą alternatywę: nie tylko nie używamy tłuszczu, jak przy smażeniu, to nasze jedzenie jest pozbawione niezdrowych związków chemicznych z węgla. Przy okazji unikamy również przesuszenia jedzenia.
Do innych metod na zdrowe przygotowanie jedzenia możemy zaliczyć:
- Duszenie – sprawdzi się głownie przy posiłkach z sosami, rybach i mięsie.
- Pieczenie – zawinięte w folię, lub w przykrytym naczyniu mięso, ryby czy warzywa zachowają nie tylko wszystkie właściwości odżywcze, ale też swój smak. Dodatkowo zauważymy, że dużo trudniej jest je przesuszyć.
- Smażenie bez tłuszczu – tą formę przygotowania posiłków możemy jednak zastosować tylko na specjalnie przystosowanych do tego naczyniach. Są to najczęściej tak zwane „groszkowe” patelnie, które dodatkowo pomagają łatwiej oddzielić wytopiony tłuszcz od jedzenia.
(fot. Ulica Ekologiczna )
Poprawianie smaku
W przygotowywaniu posiłków równie ważne, co główne składniki, są właśnie przyprawy. Jednymi z popularniejszych są tak zwane „jarzynki”, które tak naprawdę z jarzynami nie mają nic wspólnego. Ich głównymi składnikami są sól, cukier, barwniki i wzmacniacze smaków. Dlatego dużo zdrowiej jest wybrać suszone warzywa, oraz naturalne zioła i przyprawy, które możemy zrobić w domowym zaciszu lub kupić już w większości sklepów.