Dieta fleksitariańska

Dieta fleksitariańska

fleksitarianizm.pl

Fleksitarianizm, inaczej też semitaraianizm, oznacza elastyczny wegetarianizm. Jest to sposób odżywiania, który opiera się głównie na warzywach i owocach, jednak raz na jakiś czas dopuszczająca spożywanie mięsa i ryb. Jest to świetna alternatywa dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać, ale nie mogą całkowicie zrezygnować z produktów odzwierzęcych. Na czym polega fleksitarianizm i jak wpływa na zdrowie?

Zasady diety

O fleksitarianizmie głośno zrobiło się w 2008 roku. Opisany został w książce "The Flexitarian Diet: The Mostly Vegetarian Way to Lose Weight, Be Healthier, Prevent Disease and Add Years to Your Life" (Dieta fleksitariańska: przeważnie wegetariański sposób, aby stracić na wadze, być zdrowszym, uchronić się przed chorobami i przedłużyć życie). Zawiera ona plany dietetyczne oraz propozycje posiłków, w których mięso zastępowane jest produktami roślinnymi. Dieta fleksitariańska nie jest rygorystyczna. Nie ma też ścisłych zasad, których trzeba się bezwzględnie trzymać. Nakłania do stopniowego zastępowania mięsa produktami roślinnymi. Jej główne składniki to:

białko: soja, tofu, rośliny strączkowe, soczewica.

Warzywa: papryka, fasolka szparagowa, groszek, kukurydza, bataty, brukselka, marchew, kalafior, zielone warzywa liściaste.

Owoce: jabłka, pomarańcze, jagody, winogrona, wiśnie.

Ziarna: komosa ryżowa, gryka.

Orzechy i nasiona: migdały, siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie i nerkowca, pistacje, masło orzechowe, awokado, oliwki, kokos.

Mleko roślinne: migdałowe, kokosowe, konopne i sojowe.

Zioła i przyprawy: bazylia, oregano, mięta, tymianek, kminek, kurkuma, imbir.

Na diecie kierujemy się zasadą: „Więcej warzyw, mniej mięsa”. Nie określa jednak, co dokładnie znaczy „mniej”. Bazuje na zwyczajnych produktach spożywczych i jest stosunkowo tania w porównaniu do innych, popularnych diet. Dopuszcza jedzenie na mieście i picie alkoholu, oczywiście w rozsądnych ilościach. Z założenia fleksitarianin powinien jeść główne posiłki zawierające mięso 1-2 razy w tygodniu, jednak są też tacy, którzy tylko raz w tygodniu stosują dzień bez mięsa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(fot. zyj-zielono.pl)

Zalety fleksitarianizmu

Ograniczenie mięsa w codziennej diecie jest rekomendowane przez Instytut Żywności i Żywienia. Mięso, ryby i przetwory mięsne znalazły się na samej górze Piramidy Zdrowego Żywienia, co oznacza, że te powinny być spożywane jak najrzadziej. Do utrzymania dobrego stanu zdrowia ważne jest, by zachować odpowiednie proporcje między białkiem zwierzęcym a białkiem roślinnym. Mięso, poza aminokwasami, zawiera duże ilości tłuszczu i sodu. Ograniczenie go obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy i nowotworów. Z kolei regularne spożywanie warzyw, nasion roślin strączkowych oraz produktów pełnoziarnistych pomaga obniżyć masę ciała, poziom glukozy i cholesterolu. Lekarze zalecają stosowanie diety fleksitariańskiej osobom z:

  • nadciśnieniem,
  • cukrzycą,
  • chorobami układu krążenia,
  • otyłością.
Ilona Płotek

Ilona Płotek

Dieta strefowa (Zone diet) Dieta strefowa (Zone diet)

Sprawdźcie na czym polega dieta popularna wśród największych...

Dieta w menopauzie – co jeść, a czego unikać? Dieta w menopauzie – co jeść,...

Zmień nawyki żywieniowe i popraw komfort życia w menopauzie!

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!