TA DIETA CZYNI CUDA

TA DIETA CZYNI CUDA

testosterone.pl

Jeżeli układ trawienny nie nadąża z pracą i zaczyna się świdrujący ból brzucha, to najprawdopodobniej dolega Ci podrażniony przewód pokarmowy. Wystarczą dwa tygodnie diety eliminacyjnej, która pozwoli poprawić trawienie.

Dieta eliminacyjna może pomóc

Dieta FODMAP zmniejszy dolegliwości związane z jelitami – przez minimum dwa tygodnie zrezygnuj z jedzenia produktów zawierających laktozę (występującą w mleku i produktach mlecznych), fruktozę  (zawierają ją świeże i suszone owoce, słodycze i miód), galaktany (warzywa strączkowe – groch, fasola, ciecierzyca), fruktany (zboża: jęczmień, pszenica, żyto) i poliole (słodziki zawierające ksylitol). Po zakończeniu diety eliminacyjnej wprowadź testy pokarmowe na wcześniej odrzucone produkty. Jeżeli testy na któryś z węglowodanów wyjdze pozytywnie, możesz zastąpić alergiczne produkty innymi. 

Część produktów można zastąpić bez problemu innymi
Fot. Ula Bugaeva.
Część produktów można zastąpić bez problemu innymi.

Co jeść?

Produkty mleczne są dostępne na rynku także w wersji bez laktozy – warto się nimi zainteresować, jeżeli problemy trawienne wywołują cukry mleczne. W przypadku, gdy szkodzą fruktany, należy zrezygnować ze zbóż na rzecz ryżu. Zbawienny wpływ będą miały również warzywa takie jak papryka, ogórek czy ziemniak. Jeśli problemem jest obecność fruktozy w diecie, to dobrze słodzić napoje i potrawy glukozą, gdyż słodzik taki jak ksylitol może szkodzić jelitom. W przypadku nadwrażliwości na galaktany trzeba zastąpić warzywa strączkowe selerem, kabaczkami, batatami czy dynią.

Michał Wilga

Michał Wilga

Dieta na trądzik Dieta na trądzik

Zmagacie się z trądzikiem? Może to przyczyna złej diety? Pod...

Owoce w diecie cukrzyka – jakie są dozwolone, a których unikać? Owoce w diecie cukrzyka – jaki...

Po które owoce sięgać w diecie cukrzycowej?

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!