Postęp choroby Parkinsona można zatrzymać dietą!

Postęp choroby Parkinsona można zatrzymać dietą!

Poradnik Zdrowie

Z chorobą Parkinsona zmaga się 5 mln ludzi na całym świecie. Przyczyną jego występowania jest zanik dopaminy w mózgu, co wynika z uszkodzenia tzw. układu dopaminergicznego. Do najczęściej występujących objawów schorzenia można zaliczyć trudności w chodzeniu, sztywność kończyn i inne zaburzenia ruchu oraz zaburzenia procesów poznawczych.

Niektóre objawy mogące świadczyć o rozwijającej się chorobie Parkinsona pojawiają się już 10 lat wcześniej. Należą do nich m.in.: zaparcia, nadmierna senność i stany depresyjne. Naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego uspokajają, że takie dolegliwości nie wskazują jednoznacznie na to schorzenie, jednak zdiagnozowani pacjenci mogą zapobiegać przykrym objawom, zmieniając dietę.

Zdrowa dieta

W badaniu wzięło udział 47 tys. osób, z których część miała wczesne objawy typowe dla choroby Parkinsona. Uczeni wnikliwie przeanalizowali jadłospisy badanych. Grupa, która stosowała zbilansowaną dietę, ograniczała czerwone mięso, a podstawę żywienia stanowiły warzywa, owoce, produkty zbożowe, orzechy i zdrowe tłuszcze, znacznie mniej cierpiała z powodu dokuczliwych objawów, takich jak zaparcia, bóle całego ciała czy depresja. Naukowcy zaznaczają, że wyniki badań nie wykazują, że schorzenie jest wywoływane przez złą dietę. Są argumentem za tym, by w codziennym menu nie zabrakło pełnowartościowych produktów.

Jednym z najważniejszych składników, którego nie może zabraknąć w żadnej diecie, są zdrowe tłuszcze. Nienasycone kwasy tłuszczowe są podstawowym budulcem mózgu. Są niezmiernie ważne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Liczne badania wskazują, że kwasy omega-3 mogą zapobiegać depresji oraz chorobom neurodegeneracyjnym, w tym chorobie Parkinsona. Najlepsze źródła kwasów omega-3 to: halibut, łosoś, śledź, dorsz, makrela, sardynki, owoce morza, olej lniany i orzechy włoskie.


fot. Women's Health

Zdrowie zaczyna się w jelitach

Zrównoważona, zdrowa dieta jest ważna dla bakterii jelitowych. Ich obecność i skład mikroflory ma duże znaczenie dla procesów trawiennych, ale wpływa także na odporność organizmu – gdy ,,złych” bakterii jest więcej, stajemy się bardziej podatni na różnego rodzaju choroby. Przypuszcza się, że właśnie w jelitach swój początek ma choroba Parkinsona, gdzie dochodzi do rozpadu komórek produkujących dopaminę w mózgu. Chorobę Parkinsona mogą wywoływać również toksyny zawarte w pożywieniu. Jednak na tym etapie żadne badania tego nie potwierdzają, a na jednoznaczne wyniki będziemy musieli jeszcze poczekać.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Dieta orkiszowa Dieta orkiszowa

Lecznicza dieta, która korzystnie wpływa również na urodę.

Dieta Paleo Dieta Paleo

Coraz popularniejsza staje się dieta naszych przodków.

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!