„Śmieciowe jedzenie” powoduje depresję

„Śmieciowe jedzenie” powoduje depresję

Wizaz.pl

O dietę dbamy najczęściej z myślą o naszej sylwetce. Ale czy wiesz, że codzienne wybory żywieniowe mają ogromny wpływ na naszą psychikę? Do czego może prowadzić niezdrowe odżywianie?

Dieta bogata w słodycze, fast foody i alkohol powoduje problemy zdrowotne, takich jak cukrzyca, otyłość czy choroby serca. Mało mówi się o jej wpływie na zdrowie mózgu.

Wpływ diety na pracę mózgu

Różne badania pokazują, że zdrowe, nieprzetworzone produkty mogą uchronić przed rozwojem depresji i zapobiegać napadom lęku.

Okazuje się, że diet przeciętnego Kowalskiego jest mało zbilansowana. Brakuje w niej mikroelementów, potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Dlaczego tak się dzieje? Nadmiar obowiązków, brak czasu, a czasami zwykłe lenistwo sprawiają, że sięgamy po produkty przetworzone, gotowe dania i szybkie przekąski. Produkty te zawierają znikome ilości witamin i minerałów.

Naukowcy przekonują, że długotrwałe niedobory mikroelementów wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne. I choć nie wyleczymy depresji jedząc jabłka czy banany, z pewnością dobrze zbilansowana dieta wpłynie pozytywnie na nasz nastrój i samopoczucie. 


fot. Vitalabo.pl

Brak świadomości

Przyczyną braku świadomości społeczeństwa w kwestii chorób psychicznych jest niewystarczająca i przestarzała edukacja żywieniowa. Istnieje przekonanie, że słodkie przekąski dodadzą energii i pobudzą do działania. Jednak, wiele badań przeprowadzonych wśród dzieci wykazało zmniejszenie drażliwości i agresji po wyeliminowaniu z diety żywności wysoko przetworzonej. Tak więc zamiast batonika i słodkiej drożdżówki, spakuj dziecku owoc, produkty pełnoziarniste czy orzechy.

Co zamiast niezdrowej przekąski? Zainspiruj się!

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Oliwa z oliwek: Złoto wśród tłuszczów - Właściwości zdrowotne, korzyści i pochodzenie Oliwa z oliwek: Złoto wśród tł...

Oliwa z oliwek od wieków cieszy się zasłużonym mianem "złota...

Żurawina i jej wpływ na zdrowie Żurawina i jej wpływ na zdrowi...

Żurawina to źródło cennych składników odżywczych. Dowiedz si...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!