Pokrzywa indyjska – remedium na nadwagę?
Kobiety.pl
Pokrzywa indyjska dzięki swoim właściwościom od lat znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Największą popularnością cieszy się jako środek na odchudzanie. Czy faktycznie jest skuteczna? Co na ten temat mówią badania naukowe?
Działanie pokrzywy indyjskiej
Pokrzywa indyjska swoje właściwości lecznicze zawdzięcza substancji czynnej o nazwie forskolina. Wykorzystywana jest przy dolegliwościach sercowo-naczyniowych, problemach ze strony układu pokarmowego, otyłości, astmie, nadciśnieniu tętniczym, jaskrze oraz łuszczycy. Wspiera pracę tarczycy i serca. Ma działanie moczopędne i wykrztuśne. Największe ilości forskoliny znajdują się w korzeniach rośliny. Polecana jest osobom dbającym o sylwetkę, ponieważ niektóre badania wskazują, że przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej.
Pokrzywę indyjską dostaniemy w sklepach zielarskich i ekologicznych. Znajdziemy ją w formie przyprawy, kapsułek i zasuszonych liści. Ceny zależą od producenta. Liście rośliny kosztują od 22 do 31 zł za 0,75 kg. Natomiast cena kapsułek to około 22–35 zł za 90 sztuk.
fot. Poradnik Zdrowie
Pokrzywa indyjska a odchudzanie
Niektóre badania sugerują, że forskolina przyspiesza rozkład tkanki tłuszczowej. Z tego względu jest popularna wśród osób szukających skutecznych środków na odchudzanie. W jednym z badań nad odchudzającymi właściwościami rośliny wzięła udział grupa kobiet z nadwagą, którym podawano 2 razy dziennie przez 8 tygodni preparat z pokrzywy indyjskiej. Zanotowano, że utraciły w tym czasie 8% tkanki tłuszczowej. Z eksperymentu wynika więc, że pokrzywa indyjska może pomóc w walce z nadwagą. Innego zdania są badacze z Baylor University w Teksasie. Forskolinę testowali na grupie otyłych kobiet, którą podzielili na dwie części. Pierwsza z nich otrzymywała ekstrakt z pokrzywy indyjskiej, druga - placebo. Naukowcy nie zauważyli znaczącej różnicy w utracie wagi u obu grup. Zarówno jedni, jak i drudzy specjaliści podkreślają, że wyniki nie są jednoznaczne i przeprowadzone zostaną kolejne badania w tym kierunku.
Nie ma badań, które jednoznacznie potwierdzają odchudzające właściwości pokrzywy indyjskiej. W Internecie można znaleźć jednak wielu jej zwolenników, którzy twierdzą, że jest skuteczna. Biorąc pod uwagę, że jest to substancja naturalna, która nie wykazuje niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych, można ją wypróbować.
Komentarze