Problemy zdrowotne, przez które tyjemy

Problemy zdrowotne, przez które tyjemy

Medonet

Stosujesz restrykcyjne diety, ograniczasz kalorie, poświęcasz godziny w tygodniu na cardio i nic? Czasami za brak efektów w odchudzaniu winne jest… zdrowie. Jakie problemy zdrowotne utrudniają walkę z nadwagą?

Łatwo o frustrację, kiedy mimo miesięcy starań i wyrzeczeń okazuje się, że waga stoi w miejscu. Wtedy przyczyn warto szukać gdzieś indziej. Na przykład w gabinecie lekarskim. Kiedy zdrowie wpływa na odchudzanie?

Niedoczynność tarczycy

Kiedy w krótkim czasie występują znaczne wahania wagi, najczęściej brane pod uwagę są problemy z tarczycą. Gdy tarczyca nie produkuje hormonów, pojawiają się zmęczenie, ciągłe uczucie zimna, wahania nastroju, ale także problem z szybkim przyrostem masy ciała.


fot. MedExpress.pl

Wyczerpanie nadnerczy

Nadnercza są częścią układu hormonalnego. Ich zadaniem jest produkcja hormonów, które m.in. utrzymują prawidłowe tętno i ciśnienie krwi. Nieprawidłowe funkcjonowanie nadnerczy może spowodować zachwianie równowagi hormonalnej. Czasami skutkuje to nagłą utratą wagi, a czasami przybraniem kilku kilogramów w krótkim czasie. Oprócz tego zaburzenia pracy nadnerczy mogą sprawić, że zwiększa się ochota na słodycze, co również przyczynia się do trudności w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Depresja

Jeżeli chodzi o przybieranie na wadze w depresji, może mieć to związek z emocjonalnym jedzeniem. Nastrój staramy poprawić sobie jedzeniem, a w stresujących sytuacjach sięgamy do lodówki. Dodatkowo często towarzyszy jej niechęć do podejmowania jakichkolwiek aktywności, co również sprzyja problemom z nadwagą. Inną przyczyną może być także stosowanie leków antydepresyjnych, których skutkiem ubocznym jest często przybieranie na wadze.

Zespół Cushinga

Stres jest przedstawiany jako jedna z przyczyn przyrostu masy ciała. Dzieje się tak, ponieważ nadmiar kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej. Chroniczny stres może powodować nadprodukcję kortyzolu, nawet po minięciu stresujących sytuacji. Gdy organizm nie radzi sobie z wysokim poziomem tego hormonu, może pojawić się zespół Cushinga. Poza tym, że wywołuje on nadwagę i otyłość, prowadzi także do nadciśnienia i cukrzycy.

Pomimo licznych prób, wysiłku i czasu włożonego w proces odchudzania efektów brak? Skonsultuj się z lekarzem, który zdiagnozuje przyczynę problemu.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Najzdrowszy sposób przygotowania jajek Najzdrowszy sposób przygotowan...

Potwierdzają to badania naukowe.

Dieta optymalna Dieta optymalna

Czy dieta optymalna to sposób na odchudzanie bez wyrzeczeń?

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!