Problemy zdrowotne, przez które tyjemy

Problemy zdrowotne, przez które tyjemy

Medonet

Stosujesz restrykcyjne diety, ograniczasz kalorie, poświęcasz godziny w tygodniu na cardio i nic? Czasami za brak efektów w odchudzaniu winne jest… zdrowie. Jakie problemy zdrowotne utrudniają walkę z nadwagą?

Łatwo o frustrację, kiedy mimo miesięcy starań i wyrzeczeń okazuje się, że waga stoi w miejscu. Wtedy przyczyn warto szukać gdzieś indziej. Na przykład w gabinecie lekarskim. Kiedy zdrowie wpływa na odchudzanie?

Niedoczynność tarczycy

Kiedy w krótkim czasie występują znaczne wahania wagi, najczęściej brane pod uwagę są problemy z tarczycą. Gdy tarczyca nie produkuje hormonów, pojawiają się zmęczenie, ciągłe uczucie zimna, wahania nastroju, ale także problem z szybkim przyrostem masy ciała.


fot. MedExpress.pl

Wyczerpanie nadnerczy

Nadnercza są częścią układu hormonalnego. Ich zadaniem jest produkcja hormonów, które m.in. utrzymują prawidłowe tętno i ciśnienie krwi. Nieprawidłowe funkcjonowanie nadnerczy może spowodować zachwianie równowagi hormonalnej. Czasami skutkuje to nagłą utratą wagi, a czasami przybraniem kilku kilogramów w krótkim czasie. Oprócz tego zaburzenia pracy nadnerczy mogą sprawić, że zwiększa się ochota na słodycze, co również przyczynia się do trudności w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Depresja

Jeżeli chodzi o przybieranie na wadze w depresji, może mieć to związek z emocjonalnym jedzeniem. Nastrój staramy poprawić sobie jedzeniem, a w stresujących sytuacjach sięgamy do lodówki. Dodatkowo często towarzyszy jej niechęć do podejmowania jakichkolwiek aktywności, co również sprzyja problemom z nadwagą. Inną przyczyną może być także stosowanie leków antydepresyjnych, których skutkiem ubocznym jest często przybieranie na wadze.

Zespół Cushinga

Stres jest przedstawiany jako jedna z przyczyn przyrostu masy ciała. Dzieje się tak, ponieważ nadmiar kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej. Chroniczny stres może powodować nadprodukcję kortyzolu, nawet po minięciu stresujących sytuacji. Gdy organizm nie radzi sobie z wysokim poziomem tego hormonu, może pojawić się zespół Cushinga. Poza tym, że wywołuje on nadwagę i otyłość, prowadzi także do nadciśnienia i cukrzycy.

Pomimo licznych prób, wysiłku i czasu włożonego w proces odchudzania efektów brak? Skonsultuj się z lekarzem, który zdiagnozuje przyczynę problemu.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Dieta optymalna Dieta optymalna

Czy dieta optymalna to sposób na odchudzanie bez wyrzeczeń?

Dieta karniwora – sprawdź, na czym polega Dieta karniwora – sprawdź, na...

Czy można na niej schudnąć?

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!