Właściwości lecznicze i odchudzające imbiru
zdrowie.wprost.pl
Imbir to popularna przyprawa stosowana w kuchni azjatyckiej. Niewiele osób jednak zna jego lecznicze i odchudzające właściwości, dzięki którym znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej. Działa rozgrzewająco, antybakteryjne, wzmacnia odporność, a do tego dobrze smakuje. Dowiedz się więcej o tej niezwykłej przyprawie. W jakich dolegliwościach pomaga imbir? Kto powinien go unikać?
Imbir znany jest głównie ze swojego zastosowania w kuchni jako przyprawa do mięs, piwa czy wypieków. Dostaniemy go praktycznie w każdym sklepie w postaci świeżej, marynowanej, suszonej oraz sproszkowanej. Rozróżniamy kilka jego gatunków. Cytwarowy i żółty wykorzystuje się w medycynie, natomiast w kuchni zastosowanie ma imbir japoński i lekarski.
Właściwości imbiru
- Wspomaga leczenie przeziębienia i grypy – ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Działa rozgrzewająco, dlatego chorym często podaje się go jako dodatek do herbaty. Świeży korzeń imbiru łagodzi objawy zapalenia górnych dróg oddechowych.
- Ułatwia trawienie - olejek zawarty w kłączu pobudza wydzielanie śliny, soku żołądkowego oraz żółci, tym samym wspomaga apetyt i niweluje wzdęcia. Pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit.
- Pomaga zredukować cellulit - olejek imbirowy stosowany bezpośrednio na skórę pobudza krążenie krwi. Znajdziemy go w składzie wielu balsamów wyszczuplająco-modelujących.
- Łagodzi mdłości - jest jednym ze składników stosowanym do produkcji leków przeciw chorobie lokomocyjnej. Polecany szczególnie kobietom w ciąży, które zmagają się z uciążliwymi mdłościami.
- Chroni więc przed tworzeniem się zakrzepów, zapobiega zakrzepicy i zmniejsza ryzyko miażdżycy. Osobom z podwyższonym cholesterolem zaleca się spożywanie go jak najczęściej. Obniża także poziom glukozy we krwi.
- Łagodzi bóle miesiączkowe.
- Pomaga na bóle stawów i mięśni - jest bogaty w substancje przeciwzapalne. Znajdziemy go w składzie maści i plastrów rozgrzewających.
- Jest stosowany w walce z migreną.
- Ma działanie odkażające i odświeżające, zapobiega infekcjom - dlatego stosowany jest do higieny jamy ustnej. Pomaga także łagodzić ból gardła.
- Zwiększa koncentrację.
- Usprawnia układ krwionośny i rozgrzewa organizm - z tego powodu używany jest jako afrodyzjak.
(fot. posmakuj-zdrowia.pl)
Przeciwwskazania
Imbir ze względu na lekko ostry smak nie jest wskazany dla każdego, ponieważ może podrażnić przewód pokarmowy. Jego spożycie powinny ograniczyć osoby cierpiące na częste bóle żołądka, zgagę, wrzody żołądka i dwunastnicy oraz na refluks żołądkowo-przełykowy. Imbir może także wchodzić w reakcję z lekami przeciwzakrzepowymi. Osoby z kamicą żółciową także powinny zrezygnować z tej przyprawy. Na ilość spożywanego imbiru powinny zwrócić uwagę osoby z nadciśnieniem lub niedociśnieniem, ponieważ może on wpływać na działanie stosowanych przez nie leków.
Komentarze