Zdrowa dieta: czy trzeba liczyć kalorie

Zdrowa dieta: czy trzeba liczyć kalorie

Elements envato

Kilka zasad przy rozpoczęciu diety: dlaczego nie warto liczyć kalorii i trzeba uważać na niektóre zdrowe odpowiedniki jedzenia.

Coraz więcej dietetyków ostrzega nas, że nie potrafimy odpowiednio jeść. Nasze porcje są zbyt dużo, złe proporcjonalnie, czasem nawet za mało kaloryczne. Okazuje się, że samo liczenie kalorii nie pomoże nam schudnąć: przyczyni się do wyniszczenia organizmu i niechcianego efektu jo-jo.

Liczenie kalorii to nie wszystko

Jeśli decydujemy się na odchudzanie przy dokładnym liczeniu kalorii, to musimy pamiętać o jednym: pilnowaniu, by dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne witaminy, minerały i makroskładniki. Nie zawsze jest to łatwe zadanie – nie każdy jest świadomy, ile danych witamin jego organizm potrzebuje i w jaki sposób, przy jak najniższej kaloryczności, tą potrzebę zaspokoić. Nie można jednak całkowicie zrezygnować z patrzenia na kalorie: niektóre zdrowe produkty jedzone w dużych ilościach przyczynią się do szybkiego przybrania na wadze. Warto więc zaznajomić się z podstawowymi zasadami zdrowego odżywiania i pod to dobrać swoje menu.

Zasada nr 1 – zdrowe jedzenie

Każda dieta stosowana bez opieki dietetyka powinna opierać się na sięganiu po zdrowe jedzenie. Z dnia na dzień nie będziemy w stanie odmówić sobie wszystkich ulubionych potraw i zmienić nawyki żywieniowe. Dlatego właśnie takie zmiany należy wprowadzać stopniowo: dzięki temu możemy mieć większą pewność, że nie będzie to chwilowa zmiana.

Bardzo ważną kwestią jest regularne spożywanie posiłków. Organizm, który wie, że dostanie niedługo jedzenie nie będzie odkładał go na później, a przy tym szybciej spali obecne nadprogramowe kilogramy. Naszym idealnym sprzymierzeńcem w diecie będzie oczywiście wysiłek fizyczne: każde nowe ćwiczenia przyczynią się do szybszego spalania tłuszczu.

Uwaga, na zdrowe, wysokokaloryczne produkty

W prawie każdej diecie zalecane jest regularne spożywanie orzechów. Są one jednak bardzo kaloryczne! Np. własnoręcznie zrobione masło orzechowe w 100 gramach będzie miało około 600 kcal. To prawie tyle samo, co tabliczka mlecznej czekolady. Nasz organizm zachowa się tak samo przy obu produktach: przełoży się na zjedzenie zbyt wielu kalorii, a co za tym idzie, może przyczynić się do przybrania na wadze. Podobnie wygląda sprawa z awokado- jest ono bogate w zdrowe tłuszcze, jednak, tak samo, jak wyżej, jest wysokokaloryczne.

Czym jest niedoczynność tarczycy? Czym jest niedoczynność tarczy...

Choroby tarczycy coraz częściej dotykają sporą część społecz...

Co utrudnia wchłanianie składników odżywczych? Co utrudnia wchłanianie składn...

Sprawdź, co utrudnia wchłanianie witamin i składników minera...

Powiązane

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!