Bioimpedancja elektryczna – zamiast się ważyć, sprawdź skład ciała

Bioimpedancja elektryczna – zamiast się ważyć, sprawdź skład ciała

Elements envato

Dzięki możliwości analizy składu ciała człowieka, bioimpedancja elektryczna znalazła zastosowanie nie tylko w samej dietetyce ale też w zapobieganiu oraz leczeniu chorób takich, jak otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Na czym polega to badanie? Czy jest ono na pewno całkowicie bezpieczne?

Bioimpedancja elektryczna – czym jest i na czym polega

Możemy spotkać się z innymi nazwami tego samego badania: analiza bioimpedancyjna, analiza impedancji bioelektrycznej. Pod każdym tytułem służy do tego samego: analizy składu ciała, w której używa się prądu.  Przy wykonaniu analizy urządzenie wykorzystuje to, że poszczególne tkanki w naszym organizmie składają się z większej lub mniejszej ilości wody, co oznacza, że inaczej przewodzą elektryczność.

W czasie badania pacjent staje na wadze wyposażonej w specjalne elektrody. Ta wysyła do organizmu słabe impulsy (które dla większości osób są całkowicie nieodczuwalne, w innych przypadkach uczucie może przypominać lekkie łaskotanie). Urządzenie mierzy więc impedancję – odporność tkanek organizmu na prąd – w ten sposób waga warzy masę tkanki tłuszczowej czy wody w organizmie.

Zastosowanie analizy składu ciała

Przede wszystkim badanie takie znajduje swoje zastosowanie w dietetyce – może zapobiec, a przede wszystkim wspomóc walkę z nadwagą i otyłością. Doświadczony dietetyk w oparciu o wyniki może zmienić jadłospis pacjenta. Osoby korzystające z bioimpedancji elektrycznej szybko zauważają, że samo regularne ważenie oraz obliczanie wskaźnika BMI nie wystarczy, by w pełni monitorować i kontrolować to, co się dzieje w organizmie. To właśnie temu służy analiza masy ciała – często pomaga osiągnąć sukces w leczeniu dietetycznym.

Cena takiego badania waha się zazwyczaj między, a 40, a 100 zł, jednak można spotkać coraz więcej urządzeń do takiego pomiaru w domowym zaciszu.


(fot. Gops Prażmow )

Pomiaru tego wykorzystują również niektórzy trenerzy fitness, by odpowiednio dobrać program ćwiczeń. Pomaga to dokładnie kontrolować spadek poziomu tkanki tłuszczowej i wzrost masy mięśniowej.

Analiza składu ciała – normy

  • tkanka tłuszczowa - u kobiet powinna stanowić 15-25% masy ciała, natomiast u mężczyzn 10-20% masy ciała. Jeśli u kobiet tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 30 proc. masy ciała, u mężczyzn – powyżej 25 proc., wówczas diagnozuje się otyłość. Tkankę tłuszczową sprawdza się jednak w oparciu o wiek osoby;
  • tkanka mięśniowa - masa mięśniowa stanowi średnio 30 proc. masy ciała, jednak nie ma jednoznacznie określonych norm;
  • zawartość wody w organizmie - ciało kobiety prawidłowo składa się z około 55 proc. wody. Natomiast w  organizmie mężczyzny stanowi ona średnio 60 proc. masy ciała;
  • masa kostna - stanowi 12-13,5 proc. masy ciała dorosłego człowieka – niezależnie od tego czy jest to kobieta, czy mężczyzna.

Całe badanie jest oczywiście całkowicie bezpieczne: impulsy prądu sięgają natężenia zaledwie 0,8-1mA - dlatego większość osób nie jest nawet tego świadomych.

Dieta Na Zdrowo

Dieta Na Zdrowo

Kortyzol – co trzeba o nim wiedzieć? Kortyzol – co trzeba o nim wie...

Kiedy warto wykonać badania?

Woda ryżowa – sposób na piękne włosy i zdrowe ciało Woda ryżowa – sposób na piękne...

Poznaj sekret lśniących włosów i gładkiej cery.

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!