Sód w diecie

Sód w diecie

http://www.zdrowi.com.pl/sod-na-pierwiastek-zycia/

Sód jest bardzo ważnym mikroelementem, jednak trzeba z nim uważać.

Sód jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiedzialny jest za wiele procesów chemicznych zachodzących w organizmie. Co warto o nim wiedzieć?

Jaką rolę pełni sód?

Sód występuje m. in. w kościach oraz soku trzustkowym i jelitowym. Odpowiada za gospodarkę wodną organizmu i kwasowo-zasadową, wchłanianie się glukozy i aminokwasów oraz za przewodzenie impulsów nerwowych.

Niedobór i nadmiar

Niedobór sodu, czyli hiponatremia, przyczynia się do rozcieńczenia krwi i odwonienia organizmu. Występują wtedy objawy takie jak suchość skóry i błon śluzowych, kłopoty z pamięcią i koncentracją, obniżenie ciśnienia krwi, a w związku z tym bóle głowy, utrata apetytu. Najczęściej z niedoborem mamy do czynienia przy nieprawidłowym funkcjonowaniu nerek, marskości wątroby czy niedoczynnością tarczycy.

Znacznie częstszym problemem jest nadmiar sodu w organizmie (hipernatremia). Powoduje zatrzymanie wody w organizmie, zwiększenie ciśnienia krwi, zwężenie naczyń krwionośnych. Zbyt wysoka zawartość sodu w diecie zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego i pogorszenia stanu zdrowia osób już na nie cierpiących. Może powodować rozwój raka żołądka, kamienicę nerkową i zaburzenia rytmu serca.

Źródła sodu w diecie

Sód jest dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem. Głównym źródłem sodu w diecie jest sól. Według badań, przeciętna osoba przekracza normę dziennego spożycia soli. Sól znajdziemy przede wszystkim w żywności przetworzonej, czyli chipsach, słonych paluszkach, parówkach, fast foodach, zupkach w proszku, ale także w serach, wędzonych rybach, wędlinach albo płatkach kukurydzianych. Mniejszą zawartość sodu mają nieprzetworzone mięso, warzywa i owoce. Najmniej sodu znajduje się w orzechach, ziarnach i nasionach.

(fot. naturalhealthonline)

Jak ograniczyć spożycie sodu? Kilka wskazówek

  • Kupuj świeże warzywa i owoce.
  • Wybieraj nieprzetworzone, surowe mięso, które sam przygotujesz.
  • Zamiast soli używaj zioła i przyprawy.
  • Odstaw słone przekąski.
  • Czytaj etykiety i wybieraj produkty o mniejszej zawartości sodu w składzie.
Płatki Kukurydziane: Analiza Ich Zdrowotnych Właściwości Płatki Kukurydziane: Analiza I...

Płatki kukurydziane to popularny wybór dla wielu osób na szy...

Żurawina i jej wpływ na zdrowie Żurawina i jej wpływ na zdrowi...

Żurawina to źródło cennych składników odżywczych. Dowiedz si...

Powiązane

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!