M jak mama
Kiedy jedzenie przejmuje kontrolę nad Twoim życiem.
M jak mama
Kiedy jedzenie przejmuje kontrolę nad Twoim życiem.
Ortoreksja jest stosunkowo nowym pojęciem na gruncie psychologii. Może prowadzić do osłabienia organizmu, bólów głowy i zaburzeń odczuwania głodu. Czym dokładnie jest ortoreksja? Jak wygląda leczenie?
Ortoreksja to obsesja na punkcie zdrowego odżywiania. Zaczyna się od wprowadzania zdrowych nawyków, które z czasem przybierają niebezpieczne dla zdrowia formy. Osoby cierpiące na ortoreksję za wszelką cenę chcą zachować szczupłą sylwetkę i z reguły dążą do określonej przez siebie ,,perfekcji”. Trzymają się ściśle ustalonej diety, ograniczają się nawet do zaledwie kilku produktów żywnościowych, które, ich zdaniem, są najzdrowsze. Takie podejście może być bardzo niebezpieczne, ponieważ eliminowanie całych grup produktów w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do licznych niedoborów.
Wszystkie zaburzenia odżywiania mają podłoże psychiczne. Cierpią na nie osoby dążące do perfekcji i nadmiernie skoncentrowane na sobie. Wpływ na rosnącą liczbę zachorowań ma niewątpliwie moda na zdrowy tryb życia. W mediach nieustannie słyszymy o konieczności stosowania diet, ale także o szkodliwości wielu produktów, np. mięsa. Owoce i warzywa pryskane są pestycydami, a barwniki i konserwanty zagrażają naszemu zdrowiu. Z tymi stwierdzeniami nie można się nie zgodzić, jednak osoby podatne na medialny przekaz mogą mieć coraz większe obawy przed kolejnymi ,,truciznami” zawartymi w jedzeniu.
fot. Psychoterapia Bożena Szczęsna
Ortoreksja zaczyna się niewinnie, jak większość zaburzeń odżywiania. Na początku chory ogranicza niezdrowe produkty, takie jak słodycze czy fast foody. Z czasem jednak na listę szkodliwego jedzenia trafia coraz więcej składników. Do ograniczenia jedzenia dochodzą też intensywne treningi wykonywane kilka razy w tygodniu. Taki ,,zdrowy” styl życia prowadzi do licznych niedoborów witamin i minerałów. Mogą pojawić się takie objawy, jak zawroty i bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, bezsenność, rozdrażnienie, ciągłe uczucie zimna oraz osłabienie całego organizmu. U kobiet dodatkowo wiąże się to z rozregulowaniem gospodarki hormonalnej, a co za tym idzie zanikiem miesiączki. Cierpiący na ortoreksję często także przestają odczuwać głód.
Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome w kwestii odżywiania i coraz częściej decyduje się na stosowanie zdrowych diet. Jest to jak najbardziej pozytywne zjawisko, jednak warto zwrócić uwagę, czy zdrowy styl życia nie zaczyna być obsesją. W przypadku widocznych problemów na tle psychicznym i somatycznym należy zgłosić się do specjalisty. Niezbędne mogą okazać się wizyty u psychologa lub psychoterapeuty. Skuteczne w leczeniu ortoreksji są terapie poznawczo-behawioralne. Konsultacja z dietetykiem, który ułoży zbilansowany, zdrowy jadłospis też będzie dobrym pomysłem.
Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!