6 właściwości kurkumy, których nie znałeś

6 właściwości kurkumy, których nie znałeś

Poradnik Zdrowie

Kurkuma to jedna z najzdrowszych przypraw na świecie. Co warto wiedzieć na jej temat?

Kurkuma do naszych kuchni trafiła z Azji Południowo-Wschodniej. Znamy ją pod postacią pomarańczowego proszku.

Właściwości kurkumy

Najcenniejszą substancją zawartą w kurkumie jest kurkuminie - silny przeciwutleniacz, który chroni organizm przed działaniem wolnych rodników i działa jak naturalny antybiotyk. Oprócz niej kurkuma bogata jest w olejki eteryczne, witaminę C i sole mineralne.

Wspomaga pracę mózgu

Badania sugerują, że obecny w kurkumie olejek eteryczny tumeron przyspiesza procesy regeneracyjne mózgu, np. po udarze. Co więcej związek ten pobudza komórki nerwowe do namnażania i różnicowania. Używanie kurkumy pozwala także poprawić pamięć i koncentrację, a substancje aktywne zapobiegają rozwojowi choroby Alzheimera.

Pomaga w zaburzeniach trawienia

Olejki eteryczne obecne w kurkumie zapobiegają wzdęciom, działają przeciwwrzodowo i hamują wydzielanie soku żołądkowego.


fot. Mito-med

Poprawia pracę wątroby

Kurkuma stymuluje wydzielanie żółci, która jest potrzebna do trawienia tłuszczów. Może być zatem pomocna w zapaleniu dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Oprócz tego przyprawa chroni wspomaga regenerację wątroby i chroni jej komórki przed uszkodzeniami.

Wzmacnia odporność

Za wzmacniające działanie kurkumy odpowiedzialne są olejki eteryczne i kurkumina. Badania wykazały, że wspomagają one organizm w walce z bakteriami, wirusami i grzybami. 

Chroni serce

Kurkumin wykazuje silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, tym samym chroni układ sercowo-naczyniowy przed różnymi schorzeniami, w tym miażdżycy. Dodatkowo pozwala obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Działa przeciwnowotworowo

Z wielu badań wynika, że kurkuma nie tylko zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworu, ale również hamuje rozwój choroby. Według naukowców dieta zawierająca kurkumę zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi, płuc, jelita grubego i wątroby.

Zobacz, jak przygotować złote mleko - napój na bazie kurkumy o niezwykłych właściwościach. 

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Influencerska kawa? Influencerska kawa?

Jaka kawa podbija serca influencerów? Poznaj przepis na najl...

Przyspieszają metabolizm i spalają tłuszcz – przyprawy, które pomogą Ci schudnąć Przyspieszają metabolizm i spa...

Dodają smaku i odejmują kilogramów!

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!