Dieta biblijna – co o odżywianiu mówi Pismo Święte?
Bóg i cała reszta
Jaki wpływ na zdrowie może mieć dieta ludzi ze Starego Testamentu? Przekonał się o tym amerykański naturopata Jordan Rubin, a swoje obserwacje opisał w książce - ,,Dieta Stwórcy”. Jak wyglądał jadłospis bohaterów biblijnych przypowieści?
Autor diety biblijnej zmagał się z chorobą Leśniowskiego-Crohna (nieswoistym zapaleniem jelit). Szukał pomocy u wielu specjalistów, ale żadne zaproponowane mu leczenie nie przynosiło rezultatów. Ratunku zaczął szukać w modlitwie. Wtedy to postanowił przeanalizować Pismo Święte pod kątem sposobu odżywiania się przedstawionych w nim osób. Zmiany wprowadził w życie i… cudownie ozdrowiał.
Zasady diety biblijnej
Dieta biblijna trwa 40 dni, jednak nie ma nic wspólnego z poszczeniem, do którego odwołuje się czas jej trwania. Jest podzielona na trzy etapy:
- Etap pierwszy - trwa 2 tygodnie. W ich trakcie spożywa się ryby, mięso i warzywa. Nie można jeść owoców, roślin strączkowych i węglowodanów.
- Etap drugi - również trwa 2 tygodnie. Do jadłospisu z pierwszego etapu dodajemy kasze i pieczywo pełnoziarniste.
- Etap trzeci - trwa 12 dni. Do diety włącza się owoce i rośliny strączkowe.
Autor zachęca, aby w każdym tygodniu diety jeden dzień wstrzymać się od jakiegokolwiek jedzenia i ograniczyć się wyłącznie do wody i soków warzywnych. Inną ważną kwestią jest aktywność fizyczna i częste przebywanie na świeżym powietrzu.
fot. Stalowe Zdrowie
Co jeść na diecie biblijnej?
Wszystkie wybierane produkty powinny być świeże, niskoprzetworzone i najlepiej ekologiczne. Jadłospis uwzględnia:
- warzywa – najlepiej surowe, niskoskrobiowe: ogórek, papryka, pomidor, kapusta, brokuł, kalafior,
- nieprzetworzone ziarna zbóż – proso, kukurydza, żyto, jęczmień, owies,
- orzechy – nerkowca, brazylijskie, pekan, migdały,
- nasiona – sezam, len, pestki dyni i słonecznika,
- wołowinę i drób – gotowane lub pieczone, najlepiej z hodowli ekologicznych,
- tłuszcze – oliwa z oliwek, olej lniany;
- ryby dziko żyjące – dorsz, śledź, pstrąg, łosoś, makrela,
- nabiał – kefir, maślanka, jogurt i jajka.
Jakich produktów unikać?
- Produktów wysoko przetworzonych,
- ryb ze stawów hodowlanych,
- owoców morza,
- mięsa wieprzowego,
- białego pieczywa,
- ryżu,
- makaronu,
- cukru.
Dieta biblijna – tak czy nie?
Dieta biblijna nie jest z założenia redukcyjna, choć stosując jej zasady, można schudnąć nawet 10 kilogramów. Jej twórca zapewnia o skuteczności opracowanych przez siebie reguł, w kontekście poprawy zdrowia i samopoczucia. Bez wątpienia wyeliminowanie z jadłospisu produktów wysokoprzetworzonych, cukru i węglowodanów prostych, może sprzyjać poprawie zdrowia, a nawet zapobiegać wielu chorobom cywilizacyjnym.
Dieta biblijna jest planem żywieniowym, który faktycznie może przyczynić się do poprawy zdrowia i pozbyciu się nadwagi. Odpowiednia ilość białka, tłuszczu, witamin, minerałów i błonnika zapewnia uczucie sytości, podaż kaloryczną na właściwym poziomie, a także pozwala uzupełnić wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jest to kolejna propozycja dla tych, którym zależy na zdrowej utracie masy ciała i poprawie samopoczucia, bez stosowania krótkotrwałych, drakońskich diet.
Komentarze