Dieta cytrynowa

Dieta cytrynowa

Chillizet

Dieta oczyszczająca na bazie soku z cytryny, inaczej „lemon detox diet” cieszy się ogromną popularnością w Hollywood. Pozwala schudnąć w krótkim czasie, jednak jej stosowanie może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Na czym polega?

Właściwości cytryny

Cytryna to bogate źródło cennych dla zdrowia mikroelementów. Zawiera silny antyoksydant - witaminę C oraz rutynę, które wspierają układ immunologiczny i hamują działanie wolnych rodników. Znajdziemy w niej także dużo potasu, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu oraz całego układu nerwowego. Picie soku z cytryny usprawnia pracę układu pokarmowego. Stymuluje produkcję żółci, która odpowiada za rozbijanie komórek tłuszczowych. Skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, dlatego pomoże stanąć na nogi po kuracji antybiotykowej, a także po mocno zakrapianej imprezie. Pomimo kwaśnego smaku nie zakwasza organizmu, dzięki czemu mogą ją pić osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka. Efektem stosowania detoksu cytrynowego jest utrata zbędnych kilogramów, ponieważ cytryna zawiera duże ilości błonnika, który ma delikatne działanie przeczyszczające i hamujące apetyt.

Fot. WP Fitness

Zasady diety

Dietę cytrynową możemy stosować w różnych wariantach. Najbardziej restrykcyjny zakłada wyłącznie picie soku z cytryny i nie przyjmowanie żadnych pokarmów. Inne, mniej restrykcyjne formy nie zabraniają jedzenia, jednak wybierane produkty powinny być niskokaloryczne. Najważniejszą zasadą każdego z rodzajów diety jest picie soku z cytryny, który powinien być świeżo wyciśnięty. Najlepiej jest pić go w czystej postaci. Jeśli jednak okaże się to być zbyt trudne, można go rozcieńczyć wodą i dodać łyżeczkę miodu. Napój należy wypić jak najszybciej, ponieważ witamina C bardzo szybko się utlenia. W ciągu 10 dni trwania diety należy wypić sok z 30 cytryn:

  • dzień 1 i 10 – 1 cytryna,
  • dzień 2 i 9 – 2 cytryny,
  • dzień 3 i 8 – 3 cytryny,
  • dzień 4 i 7 – 4 cytryny,
  • dzień 5 i 6 – 5 cytryny.

Sok z cytryny trzeba pić pół godziny przed posiłkiem lub od razu po posiłku. Podczas oczyszczania organizmu należy dostarczać dużo płynów w postaci wody mineralnej i herbat ziołowych. Jadłospis powinien opierać się na produktach świeżych, nieprzetworzonych. W diecie powinny pojawić się suszone owoce, surowe warzywa, nasiona słonecznika i dyni oraz banany.

Efekty detoksu

Woda z cytryną pomaga oczyścić organizm z toksyn i pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Warto pamiętać, że chudnięcie nie będzie możliwe, jeżeli nie będziemy w deficycie kalorycznym – to on odpowiada za utratę tkanki tłuszczowej. Sok z cytryny może jedynie wspomóc ten proces. Zawarte w cytrynie związki poprawiają wygląd skóry, która staje się promienna i wypoczęta. Stosowanie diety może spowodować osłabienie organizmu, bóle głowy, złe samopoczucie. Dieta uboga jest we wszystkie makroelementy, co może uniemożliwiać podejmowanie aktywności fizycznej. Nie jest więc polecana jako długotrwała dieta odchudzająca, a jako trwający maksymalnie kilka dni detoks.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Dieta owsiana: oczyszcza wątrobę i odchudza Dieta owsiana: oczyszcza wątro...

Kilogram w dół w ciągu jednego dnia? Tak! Wszystkie szczegół...

Dieta oczyszczająca - dwa jadłospisy Dieta oczyszczająca - dwa jadł...

Znasz już najlepszy sposób na oczyszczenie organizmu z zaleg...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!