Dieta ogórkowa – łatwy sposób na odchudzanie?

Dieta ogórkowa – łatwy sposób na odchudzanie?

Kobieceinspiracje.pl

Zwolennicy diety ogórkowej podkreślają, że jest ona szybka, skuteczna i nieskomplikowana. Jej zasady są proste, a waga spada w mgnieniu oka. Czy stosowanie diety ogórkowej faktycznie jest dobrym sposobem na walkę z nadwagą?

Zasady diety ogórkowej

Dieta ogórkowa trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. Jej menu opiera się przede wszystkim na ogórkach, które są niskokaloryczne (100 g to około 15 kcal). Zawierają duże ilości wody (ponad 90% ogórka to woda), niewielkie ilości błonnika pokarmowego, antyoksydantów, witamin: C, A i B, soli mineralnych, potasu, fosforu, magnezu i wapnia. Duże spożycie ogórków ma zapewniać uczucie sytości oraz prawidłowe nawodnienie organizmu.

Jakie są zasady diety ogórkowej?

  • Przyjmowanie co najmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie.
  • Wyeliminowanie alkoholu, soli i cukru.
  • Spożywanie 3 głównych posiłków w ciągu dnia.
  • Dodawanie ogórków do prawie wszystkich posiłków.

Śniadanie składa się z jogurtu naturalnego z dodatkiem ogórków oraz jednego owocu. Na obiad, oprócz ogórków, można zjeść 2 średnie ziemniaki lub 2 kromki pełnoziarnistego pieczywa oraz 100 g chudego mięsa lub 2 jaja. Alternatywą może być 150 g tuńczyka. Kolację natomiast stanowią owoce z jogurtem naturalnym. Pomiędzy posiłkami dopuszcza się picie koktajlu na bazie ogórków oraz picie niesłodzonej herbaty i kawy.


fot. Confetissimo

Pierwsze efekty diety ogórkowej widoczne są już po kilku dniach. Należy jednak zaznaczyć, że wiąże się to przede wszystkim z utratą wody, nie tkanki tłuszczowej. Wartość kaloryczna diety nie przekracza 1000 kcal dziennie. Przebywanie na tak dużym deficycie kalorycznym prowadzi do utraty głównie tkanki mięśniowej. Jest to głodówka, która nie dostarcza organizmowi wszystkich składników odżywczych, w tym makroelementów, takich jak tłuszcz. Długotrwałe stosowanie podobnych diet może prowadzić do zaburzeń hormonalnych.

Skuteczna dieta to taka, która może być stosowana długofalowo i zakłada zmiany nawyków żywieniowych na lepsze. Stosowanie głodówek to gwarancja efektu jo-jo i problemów ze zdrowiem i samopoczuciem.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Trendy żywieniowe na 2021 rok Trendy żywieniowe na 2021 rok

W 2021 roku zdrowie na pierwszym miejscu!

Pokrzywa indyjska – remedium na nadwagę? Pokrzywa indyjska – remedium n...

Co na ten temat mówią specjaliści?

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!