Wskazówki dla zdrowej diety

Wskazówki dla zdrowej diety

Elements envato

Odpowiednia dieta pomoże nam nie tylko w zachowaniu zdrowia ale też urody. Dieta nie zawsze przecież służy odchudzaniu: pomaga utrzymać ciało i umysł w dobrej kondycji. To natomiast przekłada się na dużo lepsze samopoczucie i więcej sił do codziennych wyzwań.

Nowa piramida żywieniowa

Podstawowa piramida żywieniowa wyklucza jedną bardzo ważną rzecz: aktywność fizyczną. To właśnie ona jest podstawą w nowej wersji: dopiero po ćwiczeniach należy skupić się na odpowiedniej diecie. Oczywiście przeważać w naszej diecie powinny po kolei:

 • warzywa,
 • owoce,
 • produkty zbożowe,
 • produkty mleczne,
 • mięso,
 • ryby,
 • tłuszcze.

Według tej kolejności dieta zapewni nam zapotrzebowania na wszelkie witaminy i minerały. Nie można oczywiście zapominać o piciu wody: jest ona podstawą dla zdrowego ciała i dla urody. Inne dozwolone napoje to słaba herbata i kawa – najlepiej bez dodatku cukru.

Warzywa lub/i owoce powinny znaleźć się w każdym posiłku. Mogą stanowić cały posiłek, lub być tylko małym dodatkiem czy przekąską. Są one dużo lepszym rozwiązaniem na mały głód niż słodka, tłusta przekąska. Produkty zbożowe zapewnią nam błonnik oraz witaminy z grupy B. Zaś produkty mleczne często są bogate w wapń oraz witaminę D, które uchronią nas przed wystąpieniem osteoporozy.

Początek diety – nowe życie

Przejście na zdrową dietę dla wielu osób może być dużym wyzwaniem. Nieprzyzwyczajony organizm może doznać szoku i próbować się buntować. Dlatego właśnie jest tak ważne, by zdrowe nawyki były wprowadzane stopniowo. Jak wszystko inne, wymaga to od nas na początku małych kroków. Z samego początku można przejść na soki i zupy raz czy dwa razy w tygodniu. Zapewni to stopniowe skurczenie się żołądka i pomoże organizmowi pozbycie się zalegającej wody. Dzięki temu oczyścimy się z toksyn i szybciej zgubimy niechciane kilogramy.


(fot. SlidePlayer: Monika Zwijacz )

Rodzaje diet

Jak pisaliśmy wcześniej, nie istnieje tylko dieta odchudzająca. Możemy wyznaczyć kilka ich typów:

 • cukrzycowe,
 • Hashimoto,
 • FODMAP,
 • ketogeniczne.

Istnieją również diety układane specjalnie pod alergie żywieniowe lub nietolerancje. Dlatego warto skonsultować poważne zmiany z odpowiednim lekarzem, który wskaże nam najlepsze rozwiązania Oczywiście każda zdrowa dieta wymaga od nas zrezygnowania z cukru, czeronwego mięsa i smażenia. 

Dieta Na Zdrowo

Dieta Na Zdrowo

Mięso kurczaka – która część jest najzdrowsza? Mięso kurczaka – która część j...

Co warto wiedzieć o najpopularniejszym w Polsce rodzaju mięs...

Zmień to w diecie i zobacz, co się stanie Zmień to w diecie i zobacz, co...

Małe zmiany robią wielką różnicę!

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!