Czy herbata z cytryną szkodzi zdrowiu?

Czy herbata z cytryną szkodzi zdrowiu?

Żywienie Medonet

Chyba każdy z nas choć raz w życiu pił herbatę z cytryną. Jak to wpłynęło na nasze zdrowie? Czy to połączenie jest toksyczne dla organizmu?

Picie herbaty z cytryną nadal budzi kontrowersje. Przeciwnicy tego połączenia twierdzą, że ilości glinu zawartego zarówno w herbacie, jak i w cytrynie jest szkodliwa dla zdrowia. Czy rzeczywiście tak jest?

Glin – co to takiego?

Glin jest trzecim najpowszechniej występującym w skorupie ziemskiej pierwiastkiem. Znajduje się w środowisku naturalnym, w żywności, niektórych kosmetykach i lekach. Nadmiar glinu wydalany jest z organizmu głównie przez nerki, ponieważ ten pierwiastek nie jest potrzebny do jego prawidłowego funkcjonowania.

Na temat glinu i jego wpływu na zdrowie narosło wiele mitów. Jeden z najbardziej rozpowszechnionych głosi, że picie herbaty z cytryną jest szkodliwe, bo tworzy się w niej cytrynian glinu. Czy to prawda?

Dowiedz się także, czy picie herbaty pomoże Ci schudnąć.


fot. Beszamel.pl

Co na ten temat mówią eksperci?

Najnowsze badania naukowe zaprzeczają doniesieniom o szkodliwości połączenia herbaty z cytryną, choć faktycznie, w środowisku kwaśnym niewielka część nierozpuszczalnych związków glinu zawartych w herbacie przekształca się w cytrynian glinu. Jednak nie jest to powód, by bać się picia herbaty z cytryną.

Glin zawarty jest w wielu produktach spożywczych, co wynika z faktu, że powszechnie występuje w glebie. Znajdziemy go również w kakao czy kawie, a największe ilości glinu zawierają produkty zbożowe i warzywa.

Jaka ilość glinu może zaszkodzić?

Glin spożywany w nadmiarze może nam zaszkodzić, tak jak nadmiar każdej innej substancji, nawet witamin. Ilości glinu, które na co dzień pobieramy z żywnością nie zagrażają naszemu zdrowiu, a nadmiar tego pierwiastka w organizmie dotyczy osób zawodowo narażonych na kontakt z glinem.

 

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Lecznicze działanie tych roślin potwierdzają badania naukowe! Lecznicze działanie tych rośli...

Natura oferuje szeroki wachlarz ziół, które w naturalny spos...

Alergia pokarmowa na gluten: przyczyny, objawy i zamienniki Alergia pokarmowa na gluten: p...

Alergia pokarmowa na gluten jest coraz częstszym zjawiskiem...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!