Ocet jabłkowy na odchudzanie – czy picie octu jest skuteczne?

Ocet jabłkowy na odchudzanie – czy picie octu jest skuteczne?

abcZdrowie

Czy picie octu faktycznie odchudza?

Ocet jabłkowy zyskał sławę jako skuteczny środek w walce z nadwagą. Czy naprawdę jest skuteczny?

Czy ocet jabłkowy jest zdrowy?

Ocet jabłkowy znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości wspomagających odchudzanie. Warto jednak wiedzieć, że związki w nim zawarte mogą okazać się pomocne w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Jak wynika z wielu badań, kwas octowy zmniejsza wydzielanie insuliny po posiłku i zwiększa wrażliwość komórek na insulinę. Ocet jabłkowy może również skutecznie obniżać ciśnienie krwi, ponieważ wspomaga równowagę sodowo-potasową organizmu. Ponadto zawiera antyoksydanty chroniące przed działaniem wolnych rodników. Usprawnia także pracę jelit, przez co pomoże w walce z nawracającymi zaparciami.

Co znajdziemy w occie jabłkowym?

  • Witaminy z grupy B,
  • witaminę C,
  • potas,
  • magnez,
  • miedź,
  • fluor,
  • pektyny,
  • kwasy: octowy, mlekowy, cytrynowy i jabłkowy.

fot. Racjonalni

Ocet jabłkowy – czy naprawdę odchudza?

Ocet jabłkowy stał się popularnym sposobem na odchudzanie. Na początku stosowania kuracja może dawać bardziej widoczne efekty, ponieważ ma on działanie odwadniające. Organizm pozbywa się nadmiaru wody, w rezultacie zmniejsza się waga i obrzęki na ciele. Nie przyczynia się jednak bezpośrednio do spalania tkanki tłuszczowej. Ocet jabłkowy nie jest cudownym środkiem na odchudzanie, ale może wspomóc i ułatwić cały proces. Wciąż jednak brakuje dowodów, które jednoznacznie potwierdziłyby jego skuteczność. Liczne badania udowodniły za to, że pozwala obniżyć indeks glikemiczny potraw, do których jest dodawany. Z tego względu poleca się go osobom z insulinoopornością, pozwala bowiem zmniejszyć skok poziomu glukozy we krwi po posiłku nawet o 60 procent. Ponadto ocet jabłkowy sprawia, że czujemy sytość na dłużej, przez co tracimy chęć na podjadanie.

Jak stosować ocet jabłkowy na odchudzanie?

Ocet jabłkowy zaleca się pić wyłącznie po rozcieńczeniu wodą. Wystarczy połączyć 1 łyżkę octu jabłkowego z 1/2 szklanki wody. Taką mieszankę należy pić 3 razy dziennie – rano (na czczo), około 30 minut przed obiadem oraz przed snem. Nie powinno się przyjmować więcej niż 4 łyżki octu jabłkowego na dobę. Kuracji octowej nie należy stosować dłużej niż 2 tygodnie, a podczas jej trwania ważne jest, by zwiększyć spożycie wody.

Ocet jabłkowy na odchudzanie – przeciwwskazania, skutki uboczne

Picie octu jabłkowego w nadmiernych ilościach może wywoływać działania niepożądane. Z kuracji powinny zrezygnować kobiety w ciąży, karmiące piersią, dzieci oraz młodzież. Zawarte w occie jabłkowym kwasy mogą podrażniać żołądek i przełyk, zwłaszcza przyjmowane regularnie, przez dłuższy czas. Ponadto picia octu jabłkowego powinny unikać osoby cierpiące na refluks, choroby żołądka oraz zespół jelita drażliwego.

Problemy zdrowotne, przez które tyjemy Problemy zdrowotne, przez któr...

Kiedy to nie dieta jest przyczyną nadwagi.

6 produktów, które powinny pojawić się w każdej diecie 6 produktów, które powinny poj...

Nie jesz tych produktów? Wiele tracisz!

Powiązane

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!