Dieta FODMAP w zespole jelita drażliwego

Dieta FODMAP w zespole jelita drażliwego

www.doz.pl

Zespół jelita drażliwego, w skrócie IBS, to przypadłość, z którą zmaga się coraz większa liczba osób. Przyczyna choroby nie jest znana i niestety niemożliwe jest jej całkowite wyleczenie. Objawy można jedynie załagodzić stosując odpowiednio skomponowaną dietę i środki farmakologiczne. Jakie objawy występują przy IBS i na czym polega dieta FODMAP?

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego jest przewlekłym schorzeniem jelita cienkiego i grubego, które objawia się uczuciem ucisku, bólów skurczowych w okolicach jamy brzusznej, biegunkami, zaparciami, wzdęciami, rzadziej nudnościami oraz bólami mięśni i stawów. Przyczyna występowania zespołu jelita drażliwego nie jest do końca znana. U ponad 50% osób dotkniętych zespołem jelita drażliwego występują zaburzenia natury psychologicznej, najczęściej takie jak stany lękowe i depresja. Mają one istotny wpływ na nasilenie dolegliwości, takich jak bóle brzucha. Stres może nasilać dolegliwości bólowe i zaburzać perystaltykę jelit. Przy dłuższym występowaniu objawów należy koniecznie skonsultować się z lekarzem i wykluczyć inne schorzenia. Podobne dolegliwości mogą wskazywać na poważne choroby, w tym nowotworowe. Gdy zdiagnozowany zostanie IBS, poza zmianą diety najczęściej stosuje się leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe i przeciwzaparciowe.

Jak sobie radzić?

Za twórców diety FODMAP uznaje się australijskich naukowców z Monash University. Z badań wynika, że dieta jest skuteczna u 50-70% pacjentów ze zdiagnozowanym IBS. Węglowodany łatwo fermentujące i słabo wchłaniane, takie jak fruktoza, laktoza, fruktany oraz alkohole polihydroksylowe mogą nasilać objawy choroby. Twórcy założyli więc, że dieta o małej zawartości tych cukrów jest skutecznym sposobem walki z chorobą. Warto zaznaczyć, że nie jest to sposób żywienia, który należy stosować do końca życia. FODMAP składa się z dwóch etapów. W pierwszym całkowicie eliminuje się produkty zawierające duże ilości wspomnianych węglowodanów na 6-8 tygodni. Po tym czasie dietę należy rozszerzać o produkty zabronione w pierwszym etapie.

(fot. testosterone.pl)

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Należy zwrócić uwagę na etykiety przy wyborze dań lub produktów spożywczych gotowych do spożycia, takich jak gotowe kotlety, paluszki rybne czy zupy instant. Do ich produkcji często używane są czosnek i cebula. Zaleca się także unikanie żywności, w której skład wchodzą substancje słodzące. Ponadto powinno spożywać się mniejsze ilości jedzenia, a częściej. Nie obciążymy w ten sposób nadmiernie układu pokarmowego. Poza dietą należy zadbać o regularny tryb życia i unikanie stresu. Korzystnie na samopoczucie może wpłynąć stosowanie probiotyków, które korzystnie wpłyną na florę bakteryjną jelit.

Ilona Płotek

Ilona Płotek

Dieta w profilaktyce i przebiegu depresji Dieta w profilaktyce i przebie...

Co jeść, a czego unikać by zapobiec złemu samopoczuciu?

Skuteczna dieta w walce z rakiem? Skuteczna dieta w walce z raki...

Czy dieta może pomagać w walce z nowotworami?

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!