Czy wegańskie zamienniki produktów odzwierzęcych zdominują naszą dietę?
Poznaj trendy kulinarne na 2021 rok
Czy w 2021 roku całkowicie zrezygnujemy z alkoholu i cukru? A może postawimy na wegańskie zamienniki produktów odzwierzęcych? Sprawdźcie, jakie trendy kulinarne przewidujemy!
Wyznaczamy trendy żywieniowe
Tropimy trendy i sprawdzamy, jak będą wyglądały nasze posiłki w nadchodzących miesiącach. Jesteście ciekawi co przyniesie nam ten rok? Wobec trwającej pandemii i związanych z nią ograniczeń spodziewamy się, że nadal królować będzie domowe gotowanie, jednak czasami nieco urozmaicone zamówieniem ulubionych dań z naszych ukochanych restauracji. Niezależnie jednak od okoliczności w dziedzinie kulinariów regularnie pojawiają się ciekawe trendy, które mogą zmienić światową gastronomię. Zobaczcie, co będziemy jeść w 2021 roku i o których składnikach będzie głośno w nadchodzących miesiącach!
Cukier
O tym produkcie już jest głośno i nadal będzie! Wprowadzony w tym roku w Polsce podatek cukrowy zapewne niejednego zachęci do sięgnięcia po te produkty, które zawierają mniej słodzików, a przez to są także o wiele tańsze. Podobne trendy w odchodzeniu od słodkich przekąsek i deserów obserwujemy także poza granicami naszego kraju. Na świecie coraz częściej mówi się o konieczności zmiany codziennej diety na taką, która zapewni nam zdrowie na dłuuuugie lata.
Kombucza
W czasie pandemii wielu z nas na nowo odkryło kiszonki i czerpało garściami z bogactwa smaków, jakie się w nich kryją. Z przyjemnością kisiliśmy, fermentowaliśmy i marynowaliśmy, co tylko się da. Jednak spośród buzujących i ciekawie pachnących produktów przed szereg zdecydowanie wychodzi kombucza, czyli sfermentowana japońska herbata, o której już kiedyś tutaj pisaliśmy.
fot. Testosterone
Roślinne zamienniki
Przewidujemy, że podobnie jak w ubiegłym roku, tak i teraz dieta roślinna będzie jednym z najważniejszych trendów. Liczba wegetarian i wegan z roku na rok rośnie, a jak pokazują badania przeprowadzone nie tylko w Polsce, w czasie pandemii znaczna część z nas ograniczyła spożycie mięsa albo wręcz z niego zrezygnowała. Ponadto zgodnie ze statystykami IFIC (International Food Information Council) 28% respondentów zadeklarowało, że podczas pandemii koronawirusa jadło znacznie więcej produktów białkowych pochodzenia roślinnego niż kiedykolwiek wcześniej.
fot. VeggieBlog
Alkohol
Wiele wskazuje na to, że z jednej strony będziemy pić mniej alkoholu, a z drugiej - jeśli już po jakieś trunki sięgniemy, będą to przede wszystkim produkty dobrej jakości oraz tradycyjne, produkowane rzemieślniczymi i unikalnymi metodami, gwarantującymi ich oryginalność oraz wyjątkowy smak.
A Wy, jakie trendy żywieniowe preferujecie na rok 2021?