Czy pieczywo chrupkie jest zdrowe? Które wybrać?
Pieczywo chrupkie lepsze od tradycyjnego?
Dla wielu z nas pieczywo chrupkie stanowi jedynie smaczną przekąskę. Czy np. wafle ryżowe mogą zastąpić nam tradycyjny chleb? Sprawdź, co kryje się w jego składzie!
Chrupiąca przekąska czy pożywne śniadanie?
Najczęściej po pieczywo chrupkie sięgamy przy zmianie diety, wierząc, że jest ono niskokaloryczne i zdrowe... Ale czy naprawdę tak jest? Czy producenci nas nie oszukują? Co w ogóle kryje się pod tą nazwą? Co znajduje się w składzie? Najpopularniejszym rodzajem pieczywa chrupkiego jest żytnie, w którym do zwykłego składu dodaje się zboża. Dzięki temu kromki są bardziej wartościowe - zawierają bowiem więcej witamin i składników mineralnych. Ten rodzaj pieczywa często jest wybierany przez osoby, które chcą zrzucić nadmierne kilogramy. Uchodzi za bardziej odżywczy, zdrowszy i mniej kaloryczny w porównaniu z tradycyjnymi odpowiednikami. Czy te poglądy są jednak właściwe? Okazuje się, że niekoniecznie...
Pieczywo chrupkie występuje w postaci chleba chrupkiego i chleba lekkiego. Pierwszy z nich jest wypiekany z ciasta na bazie mąki z dodatkiem drożdży, natomiast drugi pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Oprócz podstawowych składników, znajdują się tutaj również: mleko w proszku, słód, jęczmienny, sól, cukier. Czasem można też znaleźć nasiona, pestki i otręby czy zioła. Do produkcji pieczywa chrupkiego stosuje się zazwyczaj mąkę, kaszkę kukurydzianą, cukier i sól. Na rynku można spotkać również produkty z następującymi dodatkami: olej, drożdże lub ekstrakt drożdżowy, mleko w proszku, słód jęczmienny, octan potasu E261, nasiona lnu, sezamu, pestki dyni, otręby oraz w smakowych wersjach ekstrakt z papryki, sery podpuszczkowe dojrzewające, czekolada gorzka. Wszystkie te elementy wpływają na odpowiednią teksturę, barwę, puszystość, lekkość oraz walory smakowo-zapachowe produktu. Oczywiście warto sięgnąć po pieczywo z krótszym składem, bez zbędnych dodatków.
fot. medycyna praktyczna
Jakie pieczywo wybierać? Najlepsze to takie, które jest wytworzone z pełnego ziarna, ponieważ gdy je zjemy, nasz cukier nadal będzie na normalnym, statecznym poziomie, a uczucie pełności po jedzeniu będzie nam towarzyszyło dużo dłużej. Zwróćmy też uwagę czy takie pieczywko zawiera jakiekolwiek dodatki ziaren, co będzie kolejnym plusem.
Większość z nas twierdzi, że chleb chrupki jest mniej kaloryczny niż tradycyjne pieczywo. Owszem! Ponieważ porcja chrupkiego pieczywa dostarcza około 25 kcal, ale jeśli przyjrzymy się jej wartości energetycznej w 100 g, to proporcje będą wyglądały zupełnie inaczej. Przykładowo 100 g chleba razowego dostarcza około 230 kcal, podczas gdy 100 g pieczywa chrupkiego - około 350 kcal. Niestety chleb chrupki odznacza się mniejszą zawartością witamin, minerałów i białka niż tradycyjny. To nie oznacza, że mamy z niego rezygnować. Nie musimy nie musimy go eliminować z jadłospisu. Należy jednak pamiętać, że pieczywo tradycyjne - w szczególności razowe jest bardziej wartościowe, a jednocześnie daje nam większe poczucie sytości niż np. wafle ryżowe. Pamiętajmy jednak, że najlepszym sposobem na utrzymanie zgrabnej sylwetki i dobrej kondycji jest zdrowe odżywianie i jedzenie z umiarem!